Onkopolisa
 

Światowy Dzień Walki z Rakiem – 4 luty 2017

Corocznie na całym świecie, 4 lutego, obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Rakiem. Wydarzeniu towarzyszą akcje promujące profilaktykę i wczesne wykrywanie nowotworów. Liczne placówki zdrowia w całym kraju organizują dni otwarte oraz bezpłatne badania i konsultacje. W tym roku szczególna uwaga zostanie poświęcona badaniom skryningowym oraz wczesnej diagnostyce raka szyjki macicy. Światowy Dzień Walki z Rakiem, w bieżącym roku, odbędzie się w wielu krajach pod wspólnym hasłem: WE CAN. I CAN.

We Can. I Can – już od 17 lat

Światowy Dzień Walki z Rakiem ustanowiony został w Paryżu w 2000 roku, podczas Światowego Szczytu Walki z Rakiem. Ustanowiono wówczas Kartę Paryską, w której rządy krajów, które ratyfikowały dokument, zobowiązywały się do stworzenia programów profilaktyki i leczenia chorób nowotworowych.

W Polsce oficjalnym organizatorem i koordynatorem obchodów Światowego Dnia Walki z Rakiem jest Polska Unia Onkologii.

Światowy Dzień Walki z Rakiem 2017

Tegoroczne obchody Światowego Dnia Walki z Rakiem mają na celu uświadomienie kobietom jak ważna jest profilaktyka i wczesne rozpoznanie raka szyjki macicy. Każdego roku na świecie na raka szyjki macicy zapada około 500 000 kobiet. W Europie, co 18 minut z jego powodu umiera jedna kobieta. Rok rocznie około 3 500 Polek słyszy diagnozę – nowotwór szyjki macicy 1. Co druga walkę przegra ze względu na późne rozpoznanie. Tymczasem wystarczy regularne przeprowadzenie cytologii, która pozwala wykryć nowotwór już w jego wczesnym stadium. Ważna jest również profilaktyka – szczepionka przeciw wirusowi HPV – podana młodym dziewczynom i kobietom, które nie rozpoczęły życia seksualnego, może uchronić je przed zainfekowaniem wirusem brodawczaka ludzkiego – czynnikiem wpływającym na rozwój nowotworu szyjki macicy.

Wygrać z rakiem!

Co roku w Polsce stwierdza się ponad 140 tys. nowych zachorowań na nowotwory złośliwe. 70 tys. przypadków zachorowań diagnozuje się u mężczyzn, nieco więcej - 70,5 tys. u kobiet. Najczęściej wykrywanym nowotworem złośliwym wśród mężczyzn jest rak płuca - 1/5 wszystkich przypadków zachorowań. Na drugim miejscu plasuje się nowotwór prostaty (13%), a na kolejnych rak jelita grubego (12%), rak pęcherza moczowego (7%) oraz rak żołądka (5%). Polki zapadają najczęściej na raka piersi (22% wszystkich przypadków), nowotwory złośliwe jelita grubego (10%), płuca (9%), trzonu macicy (7%), jajnika (5%) i szyjki macicy (4%) 2. Wczesne wykrycie nowotworu zwiększa szansę na wyleczenie.

Badaj się! Nie daj się!

Z badania 3 przeprowadzonego przez Kantar Millward Brown na zlecenie BZ WBK-Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A., wynika, że niemal 40% dorosłych Polaków obawia się choroby nowotworowej. Niestety obawa przed zachorowaniem, nie przekłada się na regularne uczestnictwo w badaniach przesiewowych. Tymczasem wykonanie zwykłej morfologii, może wskazać na pierwsze niepokojące objawy. Udział w badaniach i wczesne rozpoznanie choroby nowotworowej, pozwalają podjąć właściwe leczenie i zwiększają szansę pacjenta na całkowity powrót do zdrowia.

Oto zestaw podstawowych badań, który pozwoli wcześnie wykryć i zdiagnozować zmiany chorobowe.

Kobiety Mężczyźni
 • morfologia,
 • samobadanie piersi,
 • mammografia,
 • cytologia,
 • badanie moczu,
 • USG jamy brzusznej,
 • kolonoskopia.
 • morfologia,
 • wskaźnik PSA,
 • badanie moczu,
 • USG jamy brzusznej,
 • badanie „per rectum”,
 • kolonoskopia.

Weź udział w darmowych badaniach i konsultacjach

Liczne placówki zdrowia w całym kraju, 4 lutego, zapraszają na dni otwarte, w ramach których skorzystać będzie można z nieodpłatnych badań i konsultacji z udziałem lekarzy onkologów.

Aktualna lista palcówek dostępna jest na stronie Polskiej Unii Onkologii, oficjalnego koordynatora polskiej edycji Światowego Dnia Walki z Rakiem: http://www.puo.pl/

Źródła:
http://www.worldcancerday.org
http://www.puo.pl/
http://onkologia.org.pl/

Raport dla Alivii Fundacji Onkologicznej Osób Młodych wykonany przez firmę EU Polska, kwiecień 2015 r.

1http://onkologia.org.pl/nowotwory-szyjki-macicy-kobiet/
2http://onkologia.org.pl/nowotwory-zlosliwe-ogolem-2/
3Badanie zrealizowane przez Kantar Millward Brown w dniach 12 – 18 września 2016 r. metodą Cati Bus na reprezentatywnej próbie Polaków, na zlecenie BZ WBK-Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A

Ikona Facebook

Santander Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. z siedzibą ul. Inflancka 4b, 00-189 Warszawa, NIP 2090001167, KRS 0000310719; Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego. Kapitał zakładowy i wpłacony: 27 000 000 PLN.

Santander Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A. z siedzibą ul. Inflancka 4b, 00-189 Warszawa, NIP 2090001173, KRS 0000310692; Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego. Kapitał zakładowy i wpłacony: 24 250 000 PLN.

Ważne telefony i adresy

 • Obsługa klienta, reklamacje

801 888 188 lub 22 557 44 71
Infolinia czynna w dni robocze,
w godz. 8:00 - 19:00

lub na adres e-mail
  obsluga.klienta@aviva.pl

 • Zgłoszenie roszczenia

801 888 188 22 557 44 71
Infolinia czynna w dni robocze,
w godz. 8:00 - 19:00

 • Centrum Alarmowe
  dla ubezpieczenia NA PODRÓŻ

22 205 50 95

dla ubezpieczeń podróżnych w ramach kart kredytowych:

22 205 50 51

 • Informacja o ofercie i zawarcie umów ubezpieczenia

1 9999 61 81 19999
Infolinia czynna w dni robocze,
w godz. 8.00 - 19.00

 • Inspektor Ochrony Danych:

Katarzyna Wiśniewska
inspektordanych@santander.aviva.pl

* opłata zgodna z taryfą danego operatora

Ubezpieczenia

Ubezpieczenie turystyczne Ubezpieczenie turystyczne

Poczuj się bezpiecznie – niezależnie od tego, gdzie podróżujesz.

Jeżeli wybierasz się w podróż zagraniczną i potrzebujesz ochrony ubezpieczeniowej wybierz ubezpieczenie Na Podróż.

Kup
NNW Dla Bliskich Dla Bliskich

Finansowe wsparcie dla Twojej rodziny i najbliższych

Zamów kontakt

Administratorem danych osobowych jest Santander Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń S.A., które przetwarza dane osobowe w celach i na zasadach określonych w Polityce Prywatności.

Logowanie dla klientów indywidualnych i firm