Onkopolisa
 

Rak jelita grubego – charakterystyka, diagnostyka, leczenie

Dr n. med. Joanna Krawczyk-Lipiec, specjalista onkologii klinicznej

Rak jelita grubego jest jednym z najczęstszych nowotworów złośliwych występujących w Polsce. Zajmuje wysokie miejsce w niechlubnych statystykach, stanowiąc około 12% wszystkich zachorowań na nowotwory u mężczyzn i około 10% u kobiet. Plasuje się zatem w pierwszej trójce nowotworów o największej zachorowalności 1

Przyczyny rozwoju raka jelita grubego są złożone, jednak warto podkreślić bardzo dużą rolę zwyczajów żywieniowych, jest to przykład typowego nowotworu „dietozależnego”. Więcej o tym w artykule ”Wpływ diety na zachorowalność na nowotwór jelita grubego” .

Właściwy sposób odżywiania, regularna aktywność fizyczna tj. minimum 30 minut dziennie, unikanie nadwagi i otyłości to elementy profilaktyki pierwotnej. Te zasady pozwalają na znaczące zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka jelita grubego, a także na wiele innych chorób cywilizacyjnych. Ważnym zagadnieniem w onkologii jest także profilaktyka wtórna, na którą składają się badania przesiewowe (screening).

W Polsce jednym z takich badań jest kolonoskopia, czyli badanie endoskopowe jelita grubego zalecane wszystkim osobom od 50 roku życia bądź od 40 roku życia w przypadku obciążającego wywiadu rodzinnego. Od 2012 roku w ramach Programu Badań Przesiewowych 2 wysyłane są imienne, jednokrotne zaproszenia na kolonoskopię do osób w wieku 55-64 lata.

W trakcie badania możliwe jest obejrzenie całego jelita grubego (odbytnicy i okrężnicy) oraz pobranie wycinków do badania histopatologicznego w razie potrzeby np. jeśli zostanie uwidoczniony guz lub polip. Bądźmy odpowiedzialni i nie bójmy się badań przesiewowych. Wczesne wykrycie raka najczęściej umożliwia wyleczenie choroby i pełny powrót do zdrowia, zaś samo leczenie przeciwnowotworowe jest mniej obciążające dla chorego.

Objawy raka jelita grubego początkowo mogą być bardzo niespecyficzne. Często pierwsze symptomy np. osłabienie lub przewlekłe zmęczenie wynikają z niedokrwistości, będącej skutkiem przewlekłego podkrwawiania z guza. Przy czym warto pamiętać, iż krwawienie nie zawsze jest dla nas widoczne. Często jest to krwawienie utajone (czyli niewidoczne gołym okiem), które można wykryć tylko za pomocą badania na zawartość krwi utajonej w kale. Inne niepokojące objawy, których nie należy bagatelizować to: zaburzenia dotychczasowego rytmu wypróżnień i niespecyficzne bóle brzucha. W razie wystąpienia w/w objawów nie wolno zwlekać z udaniem się do lekarza.

W przypadku potwierdzenia rozpoznania raka jelita grubego (np. podczas badania endoskopowego z pobraniem wycinków do badania histopatologicznego), konieczne jest wykonanie dodatkowych badań obrazowych, aby określić stopień zaawansowania choroby. Często wykonuje się w tym celu tomografię komputerową jamy brzusznej, miednicy oraz klatki piersiowej. Pomocniczo służy także badanie ultrasonograficzne. Ponadto, wykonuje się też badania laboratoryjne służące do oceny ogólnego stanu zdrowia oraz wydolności najważniejszych narządów.

Leczenie raka jelita grubego jest realizowane przy współpracy lekarzy różnych specjalności (chirurg onkolog, onkolog kliniczny, radioterapeuta). Najczęściej terapia rozpoczyna się od chirurgicznego usunięcia guza wraz z marginesem zdrowego jelita, a następnie u części pacjentów podawana jest chemioterapia. Natomiast w przypadku części guzów odbytnicy, zabieg operacyjny poprzedza radioterapia bądź radioterapia w skojarzeniu z chemioterapią (chemioradioterapia). W przypadku obecności pojedynczych przerzutów np. w wątrobie lub płucach, istnieje możliwość ich usunięcia, czyli wykonania metastazektomii. Uogólniony rak jelita grubego, czyli choroba z obecnością niemożliwych do chirurgicznego usunięcia przerzutów odległych jest poddawany chemioterapii, a także zastosowaniu leków ukierunkowanych molekularnie.

W trakcie leczenia bardzo istotne jest ścisłe stosowanie się do zaleceń lekarza. Nie powinno się przyjmować żadnych leków, zwłaszcza niektórych ziołowych bez konsultacji lekarskiej. Istnieje bowiem duże ryzyko wystąpienia nieprzewidywalnych interakcji z lekami przeciwnowotworowymi. Niezwykle ważna jest także odpowiednia dieta, a w razie potrzeby zastosowanie specjalnych preparatów żywieniowych.

1http://onkologia.org.pl/k/epidemiologia/
2http://pbp.org.pl/

Ikona Facebook

Santander Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. z siedzibą ul. Inflancka 4b, 00-189 Warszawa, NIP 2090001167, KRS 0000310719; Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego. Kapitał zakładowy i wpłacony: 27 000 000 PLN.

Santander Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A. z siedzibą ul. Inflancka 4b, 00-189 Warszawa, NIP 2090001173, KRS 0000310692; Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego. Kapitał zakładowy i wpłacony: 24 250 000 PLN.

Ważne telefony i adresy

  • Obsługa klienta, reklamacje

801 888 188 lub 22 557 44 71
Infolinia czynna w dni robocze,
w godz. 8:00 - 19:00

lub na adres e-mail
  obsluga.klienta@aviva.pl

  • Zgłoszenie roszczenia

801 888 188 22 557 44 71
Infolinia czynna w dni robocze,
w godz. 8:00 - 19:00

  • Centrum Alarmowe
    dla ubezpieczenia NA PODRÓŻ

22 205 50 95

dla ubezpieczeń podróżnych w ramach kart kredytowych:

22 205 50 51

  • Informacja o ofercie i zawarcie umów ubezpieczenia

1 9999 61 81 19999
Infolinia czynna w dni robocze,
w godz. 8.00 - 19.00

  • Inspektor Ochrony Danych:

Katarzyna Wiśniewska
inspektordanych@santander.aviva.pl

* opłata zgodna z taryfą danego operatora

Ubezpieczenia

Ubezpieczenie turystyczne Ubezpieczenie turystyczne

Poczuj się bezpiecznie – niezależnie od tego, gdzie podróżujesz.

Jeżeli wybierasz się w podróż zagraniczną i potrzebujesz ochrony ubezpieczeniowej wybierz ubezpieczenie Na Podróż.

Kup
NNW Dla Bliskich Dla Bliskich

Finansowe wsparcie dla Twojej rodziny i najbliższych

Zamów kontakt

Administratorem danych osobowych jest Santander Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń S.A., które przetwarza dane osobowe w celach i na zasadach określonych w Polityce Prywatności.

Logowanie dla klientów indywidualnych i firm