Onkopolisa
 

Poskramiamy mity!

Niezależnie od rodzaju raka, istnieje wiele mitów, które czasami niesłusznie mogą budzić w nas wątpliwości bądź spowodować nieuzasadniony lęk. W każdym numerze newslettera obalimy 3 najpopularniejsze mity dotyczące konkretnego typu nowotworu. W obecnym numerze pod lupę bierzemy raka piersi.

1. Doustna antykoncepcja hormonalna powoduje raka.
Na całym świecie prowadzone są badania nad zależnością doustnej antykoncepcji hormonalnej a ryzykiem i procesem rozwoju choroby nowotworowej. Zgodnie z aktualną wiedzą doustna antykoncepcja minimalnie zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi, szyjki macicy i wątroby, ale redukuje zagrożenie związane z rakiem trzonu macicy, jajnika i jelita grubego. Badania przeprowadzone przez Collaborative Group on Hormonal Factors in Breast Cancer w 1996 r. 1 potwierdzają nieznaczny wpływ tabletek antykoncepcyjnych na zwiększenie ryzyka wystąpienia raka piersi. Stwierdzona jest zależność pomiędzy wiekiem rozpoczęcia przyjmowania antykoncepcji doustnej (im młodziej tym większe ryzyko) i czasem jej przyjmowania (im dłużej tym większe ryzyko), a ryzykiem zachorowania na raka piersi. Po odstawieniu leków to ryzyko stopniowo maleje. W tych badaniach ujawniła się jeszcze jedna zależność – u kobiet przyjmujących tego rodzaju antykoncepcję raka piersi wykrywa się we wcześniejszej fazie i są to rodzaje nowotworu o mniejszej złośliwości. Prawdopodobnie wynika to jednak z tego, że kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną częściej chodzą na badania kontrolne. Nowoczesne preparaty hormonalne, o bardzo niskiej zawartości hormonów w wielu badaniach nie wykazują związku z ryzykiem raka piersi. Z kolei, te same badania potwierdzają, iż antykoncepcja hormonalna zwiększa ryzyko raka szyjki macicy, ale też zmniejsza ryzyko raka jajników i endometrium. Należy przyjąć konieczność samokontroli piersi jako niezbędny standard przy przyjmowaniu antykoncepcji hormonalnej. 2

2. Każdy guzek wykryty w piersi jest rakiem.
Znaczna większość zmian wykrytych podczas samobadania piersi oraz mammografii okazują się niegroźne. Większość przypadków jest wynikiem zmian hormonalnych organizmu oraz mastopatii czyli łagodnej (nie nowotworowej) choroby włóknisto-torbielowej sutka. Charakteryzuje się ona licznymi zgrubieniami. Mimo to pamiętajmy, iż nowotwór piersi rozwija się również w węzłach chłonnych pachy dlatego też, jeżeli zaobserwujemy w tym miejscu jakąkolwiek zmianę udajmy się do lekarza. 3

3. Noszenie ciasnego biustonosza bądź biustonosza z fiszbinami powoduje raka.
Ani typ biustonosza, ani jego dopasowanie do piersi nie powodują choroby. Według oficjalnego stanowiska National Cancer Institute nie ma medycznych dowodów na to, aby źle dobrany stanik miał wpływ na zachorowanie na nowotwór piersi. Owszem, źle dobrany biustonosz może wpłynąć na dyskomfort podczas jego noszenia, jednak nie jest on zagrożeniem dla naszego zdrowia.

Materiał przygotowany przez firmę Europ Assistance Polska.

Konsultacja medyczna – Jacek Gleba, Lekarz Medycyny Rodzinnej.

1http://onkologia.org.pl/przyjmowanie-hormonow/
2http://www.roserobixby.com/RoseroBixby/Publicaciones_files/61.pdf
3Mazurkiewicz M., Profilaktyka i metody wczesnego rozpoznawania raka gruczołu piersiowego, „Medycyna Rodzinna” 2002, nr 2

Ikona Facebook

Santander Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. z siedzibą ul. Inflancka 4b, 00-189 Warszawa, NIP 2090001167, KRS 0000310719; Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego. Kapitał zakładowy i wpłacony: 27 000 000 PLN.

Santander Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A. z siedzibą ul. Inflancka 4b, 00-189 Warszawa, NIP 2090001173, KRS 0000310692; Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego. Kapitał zakładowy i wpłacony: 24 250 000 PLN.

Ważne telefony i adresy

  • Obsługa klienta, reklamacje

801 888 188 lub 22 557 44 71
Infolinia czynna w dni robocze,
w godz. 8:00 - 19:00

lub na adres e-mail
  obsluga.klienta@aviva.pl

  • Zgłoszenie roszczenia

801 888 188 22 557 44 71
Infolinia czynna w dni robocze,
w godz. 8:00 - 19:00

  • Centrum Alarmowe
    dla ubezpieczenia NA PODRÓŻ

22 205 50 95

dla ubezpieczeń podróżnych w ramach kart kredytowych:

22 205 50 51

  • Informacja o ofercie i zawarcie umów ubezpieczenia

1 9999 61 81 19999
Infolinia czynna w dni robocze,
w godz. 8.00 - 19.00

  • Inspektor Ochrony Danych:

Katarzyna Wiśniewska
inspektordanych@santander.aviva.pl

* opłata zgodna z taryfą danego operatora

Ubezpieczenia

Ubezpieczenie turystyczne Ubezpieczenie turystyczne

Poczuj się bezpiecznie – niezależnie od tego, gdzie podróżujesz.

Jeżeli wybierasz się w podróż zagraniczną i potrzebujesz ochrony ubezpieczeniowej wybierz ubezpieczenie Na Podróż.

Kup
NNW Dla Bliskich Dla Bliskich

Finansowe wsparcie dla Twojej rodziny i najbliższych

Zamów kontakt

Administratorem danych osobowych jest Santander Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń S.A., które przetwarza dane osobowe w celach i na zasadach określonych w Polityce Prywatności.

Logowanie dla klientów indywidualnych i firm