Onkopolisa
 

Poskramiamy mity!

Każda choroba niesie za sobą wiele wątpliwości. Ważne jest jednak aby wiedzieć jak odróżnić krążące na jej temat mity od tych potwierdzonych informacji. Dlatego tym razem pod lupę bierzemy raka prostaty i raka piersi.

Rak prostaty

1. Nowotwór prostaty jest chorobą dziedziczną.
Większość przypadków zachorowania na raka prostaty to przypadki choroby nabytej. Niestety wg. danych naukowych, nie udało się jeszcze jednoznacznie ustalić jak duży wpływ na zachorowanie ma występowanie raka gruczołu krokowego wśród innych członków rodziny. Niemniej jednak, w takim przypadku powinno się zachować zwiększoną czujność, ponieważ ryzyko jest większe zwłaszcza u młodszych mężczyzn, wówczas zalecamy początek profilaktyki w okolicy 40 roku życia.

2. Odpowiednia dieta nie ma wpływu na występowanie nowotworu prostaty.
Wśród czynników środowiskowych mających negatywny wpływ na zwiększone ryzyko zachorowania na raka gruczołu krokowego wymienia się dietę bogatą w nasycone tłuszcze pochodzenia zwierzęcego. Z kolei za dietę mającą działanie ochronne uznaje się tę zawierającą witaminę E, selen, bogatą w pomidory (likopen) lub soję, zwierającej isoflawony (tzw. naturalne hormony) i retinoidy. To właśnie prawidłowym odżywianiem tłumaczy się rzadkie występowanie raka gruczołu krokowego u Japończyków, Chińczyków czy Żydów. Dla przykładu, fińskie badanie profilaktyczne ATBC (Alpha-Tocopherol, BetaCarotene Cancer Prevention), wykazało 40% spadek zachorowalności i umieralności z powodu raka gruczołu krokowego u mężczyzn przyjmujących alfa-tokoferol (rozpuszczalna w tłuszczach witamina E) w porównaniu z przyjmującymi placebo 1,2.

3. Gruczoł prostaty nie powiększa się z wiekiem.
Z wiekiem dojrzewania u mężczyzn wzrasta poziom testosteronu, czego wynikiem jest też przyrost prostaty do rozmiarów orzecha włoskiego. Niemniej jednak po 40 roku życia prostata może ulec powiększeniu, co jest normalną kwestią. Jednak objawy, które powoduje rozrastający się narząd: częste oddawanie moczu, parcie na mocz, osłabienie strumienia moczu czy wstawanie do toalety w nocy, powinny być skonsultowane z lekarzem 3.

Rak piersi

1. Większe ryzyko raka występuje u kobiet z większym rozmiarem piersi.
W przypadku ryzyka zachorowania na raka piersi ich rozmiar zasadniczo nie ma znaczenia. Nieprawdziwym jest twierdzenie, że kobiety z większym biustem znajdują się w grupie zwiększonego ryzyka. Nowotwory piersi wywodzą się głównie z tkanki gruczołowej, odpowiedzialnej za m.in. produkcję pokarmu. Wielkość biustu zależy również od ilości tkanki tłuszczowej piersi, a ta jest zdecydowanie rzadziej źródłem zmian nowotworowych. Niemniej jednak w przypadku kobiet otyłych to ryzyko znacznie się zwiększa, co wynika z uwarunkowań hormonalnych 4. Zatem niezależnie od rozmiaru biustu, każda kobieta powinna poddawać się działaniom prewencyjnym.

2. Nowotwór złośliwy sutka dotyczy wyłącznie kobiet.
Nie tylko kobiety narażone są na nowotwór złośliwy sutka, problem dotyczy również mężczyzn. U panów jednak, występowanie tej choroby jest znacznie rzadsze, ok. 1% wśród wszystkich zachorowań na raka piersi 5. Ze względu na brak wiedzy na temat choroby i możliwości jej wystąpienia, rak piersi u mężczyzn jest rozpoznawany w bardziej zaawansowanym stadium. Utrudnia to leczenie i wydaje się pogarszać rokowanie. Niemniej jednak jego wyleczalność uzależniona jest, tak jak w przypadku kobiet, od stadium zaawansowania choroby.

Konsultacja – Dr. med. Paweł Stelmasiak, onkolog
Konsultacja – Lek. med. Tadeusz Trywiański, urolog, lekarz Centrum Medycznego Enel-Med

1https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20924966
2http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1753-4887.1994.tb01430.x/full
3http://patients.uroweb.org/fileadmin/files/Polish/BPE/Podstawowe_informacje_na_temat_lagodnego_powiekszenia_gruczolu_krokowego.pdf
4https://ww5.komen.org/AboutBreastCancer/RiskFactors/FactorsAffectingBreastCancerRisk/FactorsAffectingBreastCancerRisk.html
5https://www.medicinenet.com/male_breast_cancer/article.html

Ikona Facebook

Santander Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. z siedzibą ul. Inflancka 4b, 00-189 Warszawa, NIP 2090001167, KRS 0000310719; Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego. Kapitał zakładowy i wpłacony: 27 000 000 PLN.

Santander Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A. z siedzibą ul. Inflancka 4b, 00-189 Warszawa, NIP 2090001173, KRS 0000310692; Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego. Kapitał zakładowy i wpłacony: 24 250 000 PLN.

Ważne telefony i adresy

  • Obsługa klienta, reklamacje

801 888 188 lub 22 557 44 71
Infolinia czynna w dni robocze,
w godz. 8:00 - 19:00

lub na adres e-mail
  obsluga.klienta@aviva.pl

  • Zgłoszenie roszczenia

801 888 188 22 557 44 71
Infolinia czynna w dni robocze,
w godz. 8:00 - 19:00

  • Centrum Alarmowe
    dla ubezpieczenia NA PODRÓŻ

22 205 50 95

dla ubezpieczeń podróżnych w ramach kart kredytowych:

22 205 50 51

  • Informacja o ofercie i zawarcie umów ubezpieczenia

1 9999 61 81 19999
Infolinia czynna w dni robocze,
w godz. 8.00 - 19.00

  • Inspektor Ochrony Danych:

Katarzyna Wiśniewska
inspektordanych@santander.aviva.pl

* opłata zgodna z taryfą danego operatora

Ubezpieczenia

Ubezpieczenie turystyczne Ubezpieczenie turystyczne

Poczuj się bezpiecznie – niezależnie od tego, gdzie podróżujesz.

Jeżeli wybierasz się w podróż zagraniczną i potrzebujesz ochrony ubezpieczeniowej wybierz ubezpieczenie Na Podróż.

Kup
NNW Dla Bliskich Dla Bliskich

Finansowe wsparcie dla Twojej rodziny i najbliższych

Zamów kontakt

Administratorem danych osobowych jest Santander Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń S.A., które przetwarza dane osobowe w celach i na zasadach określonych w Polityce Prywatności.

Logowanie dla klientów indywidualnych i firm