Onkopolisa
 

Onkosłownik

Badanie Per Rectum – to podstawowe badanie proktologiczne, w trakcie którego oceniane są patologie w okolicy odbytu. Przez urologów wykorzystywane do oceny rozmiarów i kształtu gruczołu krokowego. Anatomicznie prostata usytuowana jest do przodu od odbytu jednak przylega swoją obwodową częścią i jest wyczuwalna w trakcie badania. Rak może być wykryty jeśli stwierdzi się twardą zmianę uwypuklającą gładką torebkę. Jest to prosta i bezbolesna metoda, która w dużej części przypadków pozwala na stwierdzenie twardych guzków zlokalizowanych w obrębie prostaty 1.

PSA (ang. Prostate Specific Antigen) – to specyficzny antygen sterczowy, wytwarzany przez komórki nabłonkowe prostaty. Stężenie PSA we krwi u zdrowego mężczyzny nie powinno przekraczać 4 ng/ml, jednak jego pomiar nie zawsze jest miarodajny. Wysoki poziom PSA może wskazywać na raka prostaty, ale także na łagodny jej rozrost czy zapalenie. Niemniej jednak ani oznaczenie PSA, ani badanie per rectum nie odznaczają się stuprocentową dokładnością, a ich wynik może być nieprawidłowy nawet w przypadku gdy raka nie ma (wynik fałszywie dodatni). Z kolei wynik może być prawidłowy, nawet wtedy, gdy pacjent ma raka (wynik fałszywie ujemny) 2.

Biopsja– to zabieg diagnostyczny, polegający na pobraniu próbki zmienionej skóry bądź tkanki (materiału biologicznego), w celu wykonania badania histopatologicznego. Badanie wykonuje się w celu potwierdzenia bądź wykluczenia zmiany nowotworowej. W przypadku podejrzenia raka gruczołu krokowego (na podstawie przekraczającego normę wyniku poziomu PSA i/lub badania per rectum), najczęściej stosuje się biopsję gruboigłową. Biopsja ustala rozpoznanie, a na podstawie wyniku możemy zaproponować odpowiednie leczenie, które we wcześniejszych okresach choroby zwykle prowadzi do zdrowia.

Klasyfikacja TNM – klasyfikacja stopnia zaawansowania nowotworów. Metoda ta ukierunkowuje metodę leczenia pacjenta i jego rokowania. Jest też przede wszystkim metodą międzynarodową, która pozwala porozumieć się lekarzom na całym świecie w kwestii stanu zdrowia pacjenta. Metoda ta klasyfikuje poziom zaawansowania raka poprzez litery pochodzące od skrótów słów: tumor (T) – określających wielkość guza pierwotnego, nodules (N) – określających przerzuty w węzłach chłonnych, metastases (M) – przerzutów odległych. Klasyfikacja ta jest okresowo aktualizowana na podstawie nowych osiągnięć medycyny w zakresie diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych przez takie organizacje, jak Międzynarodowa Unia Walki z Rakiem (UICC), Amerykański Wspólny Komitet ds. Raka (AJCC) czy Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) 3.

Konsultacja – lek. med. Tadeusz Trywiański, urolog, lekarz Centrum Medycznego Enel-Med

1https://www.cancer.gov/types/prostate/patient/prostate-treatment-pdq#section/all
2https://www.cancer.gov/types/prostate/psa-fact-sheet
3Onkologia. Podręcznik dla studentów i lekarzy, pod red. R. Kordka; Chirurgia, pod red. W. Noszczyka, Tom 2; Choroby wewnętrzne, A. Szczeklik, Tom 1.

Ikona Facebook

Santander Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. z siedzibą ul. Inflancka 4b, 00-189 Warszawa, NIP 2090001167, KRS 0000310719; Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego. Kapitał zakładowy i wpłacony: 27 000 000 PLN.

Santander Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A. z siedzibą ul. Inflancka 4b, 00-189 Warszawa, NIP 2090001173, KRS 0000310692; Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego. Kapitał zakładowy i wpłacony: 24 250 000 PLN.

Ważne telefony i adresy

  • Obsługa klienta, reklamacje

801 888 188 lub 22 557 44 71
Infolinia czynna w dni robocze,
w godz. 8:00 - 19:00

lub na adres e-mail
  obsluga.klienta@aviva.pl

  • Zgłoszenie roszczenia

801 888 188 22 557 44 71
Infolinia czynna w dni robocze,
w godz. 8:00 - 19:00

  • Centrum Alarmowe
    dla ubezpieczenia NA PODRÓŻ

22 205 50 95

dla ubezpieczeń podróżnych w ramach kart kredytowych:

22 205 50 51

  • Informacja o ofercie i zawarcie umów ubezpieczenia

1 9999 61 81 19999
Infolinia czynna w dni robocze,
w godz. 8.00 - 19.00

  • Inspektor Ochrony Danych:

Katarzyna Wiśniewska
inspektordanych@santander.aviva.pl

* opłata zgodna z taryfą danego operatora

Ubezpieczenia

Ubezpieczenie turystyczne Ubezpieczenie turystyczne

Poczuj się bezpiecznie – niezależnie od tego, gdzie podróżujesz.

Jeżeli wybierasz się w podróż zagraniczną i potrzebujesz ochrony ubezpieczeniowej wybierz ubezpieczenie Na Podróż.

Kup
NNW Dla Bliskich Dla Bliskich

Finansowe wsparcie dla Twojej rodziny i najbliższych

Zamów kontakt

Administratorem danych osobowych jest Santander Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń S.A., które przetwarza dane osobowe w celach i na zasadach określonych w Polityce Prywatności.

Logowanie dla klientów indywidualnych i firm