Onkopolisa
 

Jak chronić naszą skórę?

Gabriela Postój, Kosmetolog

Ochrona przeciwsłoneczna ma szczególne znaczenie w okresie letnim, ale powinna również stać się regularnym nawykiem przez cały rok. Aby bezpiecznie się opalić, a jednocześnie chronić skórę przed słońcem, należy wybrać odpowiedni kosmetyk.

Bardzo ważne jest wcześniejsze przygotowanie skóry i jej pielęgnacja. Podstawą tych zabiegów powinny być łagodne peelingi całego ciała, które złuszczą grubszy naskórek oraz poprawią mikrokrążenie. Po peelingu koniecznie należy zadbać o nawilżenie skóry stosując odpowiedni dla rodzaju cery i wrażliwości krem, maskę lub balsam. Bardzo korzystny wpływ posiadają olejki np. migdałowy, jojoba, marchwiowy, słonecznikowy - idealnie nawilżają, czego efektem jest przyjemnie delikatna skóra o złocistym zabarwieniu. W ciągu dnia wskazane jest zastosowanie kojących i nawilżających mgiełek do twarzy, które można stosować również na makijaż. Wskazane jest też picie dużej ilości wody mineralnej (ok. 1,5 l dziennie).

Przygotowując skórę do opalania koniecznie musimy pamiętać o dobraniu odpowiedniego kosmetyku z filtrem UV, oraz wybrać wysokość faktora SPF (stopień ochrony przed promieniowaniem) w zależności od wrażliwości cery i rodzaju karnacji (fototyp).

W naszej strefie klimatycznej wyróżnia się cztery fototypy:

 • I- Fototyp ten charakteryzuje się bardzo bladą skórą, występowaniem piegów oraz włosami blond lub rudym. Osoby te mają bardzo delikatną skórę i dużą podatność na oparzenia słoneczne. Opalanie nie jest dla nich wskazane.
 • II- Osoby o tym fototypie posiadają bardzo jasną skórę, włosy w kolorze jasnego i ciemnego blondu oraz skłonność do występowania piegów. Bardzo łatwo ulegają oni poparzeniom, a opaleniznę uzyskują powoli i słabo. Te osoby powinny pamiętać, aby opalać się często, ale krótko. Stopień ochrony SPF 30+.
 • III- Osoby posiadające ten fototyp mają lekko śniadą skórę, brązowe lub ciemnoblond włosy. Opalają się łatwo i równomiernie i wykazują dużą odporność na poparzenia. Stopień ochrony SPF 15-25.
 • IV- Ludzie z tym fototypem mają jasnobrązową lub oliwkową cerę i ciemne brązowe włosy. Ich skóra mocno i ciemno się opala i bardzo rzadko ulega oparzeniom. Osoby te nie mogą jednak zapomnieć o ochronie przeciwsłonecznej, gdyż ich skóra może ulec fotostarzeniu. Stopień ochrony SPF 15.

Należy pamiętać, aby kosmetyk do opalania dostosować do swojego wieku, rodzaju skóry oraz płci. Dla skóry wrażliwej polecałabym łagodzącą emulsję do opalania, dla skóry suchej nawilżający olejek do twarzy i ciała, dla skór dojrzałych krem lub balsam intensywnie nawilżający i wzmacniający jej elastyczność. Kremy z filtrami dostępne na rynku mają wiele funkcji, również matującą, przeciwtrądzikową jak i łagodzącą podrażnienia. Kremy z filtrami należy stosować pod makijaż. Podczas wakacji koloryzujący fluid mineralny może z powodzeniem zastąpić podkład.

Dla dzieci kosmetyki ochrony przeciwsłonecznej występują pod postacią mleczek, balsamów, olejków. Bardzo ciekawym rozwiązaniem są dostępne na rynku koloryzowane spraye do opalania. Mają lekką, nietłustą konsystencję, a znikający kolor emulsji ułatwia równomierne pokrycie skóry, szybko się wchłania i jest wodoodporny.

Szukając dla siebie odpowiedniego preparatu należy zwrócić uwagę nie tylko na stopień ochrony SPF, ale również na rodzaj filtrów.

W kosmetykach stosuje się dwa rodzaje filtrów: chemiczne oraz fizyczne (mineralne). Przy kupowaniu kosmetyku należy sprawdzić, aby w składzie produktu znalazły się odpowiednie składniki. Do najczęściej stosowanych filtrów chemicznych można zaliczyć: oktokrylen (ochrona przed UVB), trisiloxan drometrizolu – jest spotykany pod handlowymi nazwami silatrisol (ochrona przed UVB i UVA), butyl methoxydibenzoylomethane czyli avobenzon (ochrona przed UVA), Tinosorb M (ochrona przed UVB I UVA). Filtry chemiczne wnikają w powierzchowne warstwy naskórka, mają nie tłustą konsystencję i są niewidoczne na powierzchni skóry.

Filtry fizyczne tworzą na powierzchni naskórka warstwę ochronną i działają jak mikroskopijne lustra mogąc odbijać lub rozpraszać promieniowanie słoneczne. Zaliczamy do tej grupy filtrów: dwutlenek tytanu i tlenek cynku (ochrona przed UVB I UVA). Związki te nie wywołują reakcji alergicznych i są polecane dla osób o skórze wrażliwej. Najwyższą ochronę uzyskuje się wtedy, gdy w jednym produkcie znajdują się oba rodzaje filtrów.

Aby pozwolić skórze cieszyć się słońcem i piękną opalenizną przy zachowaniu odpowiedniej ochrony, trzeba pamiętać jak ważna jest pielęgnacja skóry po opalaniu. Przede wszystkim nie należy doprowadzić skóry do przesuszenia. Po każdym prysznicu należy dokładnie nasmarować ciało balsamem lub mleczkiem. Przy zakupie produktu warto zwrócić uwagę, aby był wzbogacony o witaminy np. A, C, E. Dobroczynne właściwości posiada również masło kakaowe, które doskonale nawilża, wygładza, wspomaga regenerację naskórka, koi podrażnienia po opalaniu oraz pomaga zwalczyć przebarwienia. Regularnie stosowane poprawia koloryt skóry pozwalając dłużej zachować piękną opaleniznę.

Należy pamiętać również o tym, że są zabiegi których nie wykonujemy w okresie letnim, bo w okresie silnego działania słońca mogą prowadzić do poważnych powikłań. Tak więc przed urlopem nie są wskazane: zabiegi laserowe (np. depilacja), złuszczanie skóry peelingami ziołowymi i chemicznymi, należy również zrezygnować z elektrokoagulacji lub krioterapii zmian skórnych, nie zaleca się również wykonywania tatuaży i makijażu permanentnego.

Warto zwrócić uwagę na podstawowe zasady ochrony skóry; czyli unikać nasłonecznienia kiedy jest ono najintensywniejsze (w godzinach 11-15), kosmetyk z filtrem należy nakładać na skórę 20-30 minut przed wyjściem na słońce pamiętając, aby chronić każdą część ciała.

Ikona Facebook

Santander Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. z siedzibą ul. Inflancka 4b, 00-189 Warszawa, NIP 2090001167, KRS 0000310719; Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego. Kapitał zakładowy i wpłacony: 27 000 000 PLN.

Santander Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A. z siedzibą ul. Inflancka 4b, 00-189 Warszawa, NIP 2090001173, KRS 0000310692; Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego. Kapitał zakładowy i wpłacony: 24 250 000 PLN.

Ważne telefony i adresy

 • Obsługa klienta, reklamacje

801 888 188 lub 22 557 44 71
Infolinia czynna w dni robocze,
w godz. 8:00 - 19:00

lub na adres e-mail
  obsluga.klienta@aviva.pl

 • Zgłoszenie roszczenia

801 888 188 22 557 44 71
Infolinia czynna w dni robocze,
w godz. 8:00 - 19:00

 • Centrum Alarmowe
  dla ubezpieczenia NA PODRÓŻ

22 205 50 95

dla ubezpieczeń podróżnych w ramach kart kredytowych:

22 205 50 51

 • Informacja o ofercie i zawarcie umów ubezpieczenia

1 9999 61 81 19999
Infolinia czynna w dni robocze,
w godz. 8.00 - 19.00

 • Inspektor Ochrony Danych:

Katarzyna Wiśniewska
inspektordanych@santander.aviva.pl

* opłata zgodna z taryfą danego operatora

Ubezpieczenia

Ubezpieczenie turystyczne Ubezpieczenie turystyczne

Poczuj się bezpiecznie – niezależnie od tego, gdzie podróżujesz.

Jeżeli wybierasz się w podróż zagraniczną i potrzebujesz ochrony ubezpieczeniowej wybierz ubezpieczenie Na Podróż.

Kup
NNW Dla Bliskich Dla Bliskich

Finansowe wsparcie dla Twojej rodziny i najbliższych

Zamów kontakt

Administratorem danych osobowych jest Santander Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń S.A., które przetwarza dane osobowe w celach i na zasadach określonych w Polityce Prywatności.

Logowanie dla klientów indywidualnych i firm