Onkopolisa
 

Czy można zapobiec chorobie?

Odpowiedzi udziela Jacek Gleba, Lekarz Medycyny Rodzinnej

Dlaczego normalnie działające tkanki w pewnym momencie przestają spełniać swoje funkcje i zaczynają rosnąć w niekontrolowany sposób? Wynikiem czego jest nowotwór? Czy możemy uniknąć zachorowania?

Każda komórka tworząca nasz organizm stanowi swego rodzaju mikrosystem, w którym przebiega milion reakcji chemicznych. Reakcje te są kontrolowane przez czynniki wewnętrzne, takie jak mechanizmy regulacyjne ciała, czy jego system genetyczny. Dodatkowo każda komórka wchodzi w interakcje z innymi komórkami, które oddziaływują na nią i wpływają na jej funkcjonowanie.

Jakiekolwiek zaburzenie tak delikatnego systemu może prowadzić do daleko idących zmian. Na szczęście istnieje szereg mechanizmów kompensujących występujące stany nierównowagi, dzięki którym również dochodzi do zniszczenia „złych” komórek. Tak więc gdy mówimy o prewencji zachorowania na nowotwór, to mówimy o działaniach utrzymujących stan równowagi i właściwego funkcjonowania komórek lub o wspieraniu tychże właśnie mechanizmów naprawczych.

Istotnym elementem zwiększającym prawdopodobieństwo wystąpienia raka jest nasz kod genetyczny. Może posiadać on pewne defekty dziedziczne lub nabyte będące wynikiem ekspozycji na czynniki fizyczne (np. RTG) lub chemiczne (np. leki, związki wdychane itp.). Często czynniki te nie zmieniając formy samego genu zmieniają sposób, w jaki jest on „rozumiany” przez organizm. Pamiętajmy jednak, że posiadanie takiego czy innego genu nie determinuje w 100%, że dana osoba zachoruje na konkretny rodzaj raka. Jeżeli w rodzinie wystąpiły zachorowania na nowotwór, to konieczna jest większa czujność osób spokrewnionych w kierunku wczesnego wykrywania choroby.

Jednym z najczęściej rozpoznawanym na świecie, dziedzicznym nowotworem, jest rak piersi i jajnika powodowany przez mutacje genów BRCA1 i BRCA2. Nosicielki mutacji tych genów powinny od okresu dorosłości zwracać szczególną uwagę na działania profilaktyczne zmniejszające ryzyko zachorowania bądź pozwalające na wykrycie nowotworu w jego wczesnym stadium. Ryzyko zachorowania na raka piersi w ciągu całego życia u nosicielek mutacji genu BRCA1 sięga 50-70%, a raka jajnika 40%. Nieco niższe ryzyko dotyczy nosicielek mutacji genu BRCA2. Wszystkie kobiety z wywiadem rodzinnym raka piersi i jajnika powinny pamiętać o samobadaniu piersi oraz częściej poddawać się badaniom obrazowym (USG, mammografia, rezonans magnetyczny).

Ważnym elementem prewencji choroby nowotworowej jest unikanie ekspozycji na czynniki fizyczne np. promieniowanie słoneczne, solaria, promienie RTG oraz unikanie kontaktu ze środkami chemicznymi o możliwym efekcie rakotwórczym. Unikanie i rozpoznanie tych drugich jest trudniejsze, ponieważ środki chemiczne są wszędzie, a ich działanie na organizm ludzki w wielu przypadkach nie do końca jest zbadane. Przykładów tego typu substancji jest wiele, np. papierosy, barwniki, konserwanty, związki azotowe itp. Wybierajmy zatem jak najbardziej naturalną żywność dobrej jakości zamiast dań typu fast food czy wysoko przetworzonych.

Istotnym tematem do dyskusji jest nadużywanie leków oraz suplementów diety. Może się zdarzyć, że preparat, który miał służyć zdrowiu, wywołuje skutki niepożądane, w szczególności w przypadku interakcji z innymi lekami. Wszystkie leki, suplementy diety i inne środki chemiczne wydalane są głównie przez nerki i wątrobę. Dlatego dbanie o ich sprawność jest szczególnie ważna. Dla nerek niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania elementem jest woda, którą należy pić w ilości co najmniej 2-2,5l dziennie. Z kolei wątroba ma ograniczone możliwości metaboliczne i im bardziej obciążymy ją nadmiernym, czy niezdrowym jedzeniem, alkoholem, lekami czy suplementami tym większe może mieć trudności z eliminacją szkodliwych substancji. Postarajmy się zatem ograniczyć lub dokładniej dobierać leki, które przyjmujemy. Nie zapominajmy również o aktywności fizycznej, która wzmaga metabolizm organizmu przyśpieszając usuwanie z niego szkodliwych substancji.

Takie działania w połączeniu z odpowiednią dietą wspomogą nie tylko regenerację ciała, ale i zmniejszą ryzyko zachorowania na raka.

W razie jakichkolwiek wątpliwości konieczny jest kontakt z lekarzem.

1http://onkologia.org.pl/nowotwory-genetyczne/#a Ikona Facebook

Santander Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. z siedzibą ul. Inflancka 4b, 00-189 Warszawa, NIP 2090001167, KRS 0000310719; Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego. Kapitał zakładowy i wpłacony: 27 000 000 PLN.

Santander Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A. z siedzibą ul. Inflancka 4b, 00-189 Warszawa, NIP 2090001173, KRS 0000310692; Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego. Kapitał zakładowy i wpłacony: 24 250 000 PLN.

Ważne telefony i adresy

  • Obsługa klienta, reklamacje

801 888 188 lub 22 557 44 71
Infolinia czynna w dni robocze,
w godz. 8:00 - 19:00

lub na adres e-mail
  obsluga.klienta@aviva.pl

  • Zgłoszenie roszczenia

801 888 188 22 557 44 71
Infolinia czynna w dni robocze,
w godz. 8:00 - 19:00

  • Centrum Alarmowe
    dla ubezpieczenia NA PODRÓŻ

22 205 50 95

dla ubezpieczeń podróżnych w ramach kart kredytowych:

22 205 50 51

  • Informacja o ofercie i zawarcie umów ubezpieczenia

1 9999 61 81 19999
Infolinia czynna w dni robocze,
w godz. 8.00 - 19.00

  • Inspektor Ochrony Danych:

Katarzyna Wiśniewska
inspektordanych@santander.aviva.pl

* opłata zgodna z taryfą danego operatora

Ubezpieczenia

Ubezpieczenie turystyczne Ubezpieczenie turystyczne

Poczuj się bezpiecznie – niezależnie od tego, gdzie podróżujesz.

Jeżeli wybierasz się w podróż zagraniczną i potrzebujesz ochrony ubezpieczeniowej wybierz ubezpieczenie Na Podróż.

Kup
NNW Dla Bliskich Dla Bliskich

Finansowe wsparcie dla Twojej rodziny i najbliższych

Zamów kontakt

Administratorem danych osobowych jest Santander Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń S.A., które przetwarza dane osobowe w celach i na zasadach określonych w Polityce Prywatności.

Logowanie dla klientów indywidualnych i firm