Onkopolisa
 

Badanie piersi krok po kroku

Trudno ci się zabrać do samobadania piersi? Nie martw się, nie jesteś sama. Dla wielu kobiet zwłaszcza początki bywają frustrujące. Bądź dla siebie wyrozumiała i postaraj się wypracować nawyk badania piersi – pamiętaj, że im więcej czasu poświęcisz na samobadanie, tym lepiej poznasz swoje piersi i łatwiej będzie ci wychwycić ewentualne niepokojące objawy.

Postaraj się badać piersi regularnie, co miesiąc – dzięki temu zapamiętasz, jaki mają kształt, rozmiar i „normalny” wygląd. Badanie najlepiej przeprowadzać kilka dni po okresie, kiedy piersi nie powinny być już tkliwe i nabrzmiałe. Jeśli już nie miesiączkujesz, wybierz dzień, który łatwo ci zapamiętać, np. pierwszy lub ostatni dzień miesiąca.

Wiele kobiet robi zapiski z samobadania piersi. Spróbuj prowadzić notatki lub robić proste rysunki, na których zaznaczysz nieregularności lub guzki. Dzięki temu łatwiej będzie ci zapamiętać, zwłaszcza na początku, co jest „normalne” dla twoich piersi i czego możesz się spodziewać przy kolejnym badaniu. Twoje ciało zmienia się wraz z cyklem menstruacyjnym, dlatego twoje zapiski mogą się różnić w różnych porach miesiąca, a guzki mogą pojawiać się i znikać - to normalne. Nie panikuj, jeśli wyczujesz coś pod palcami. Większość kobiet ma guzki w piersiach, ale tylko niektóre guzki mogą być groźne dla twojego zdrowia. Jeśli jednak jakaś zmiana nie była wyczuwana wcześniej lub budzi twój niepokój, skonsultuj ją z lekarzem.

Samobadanie piersi krok po kroku

Krok 1.
Rozpocznij badanie od obejrzenia swoich piersi w lustrze w pozycji stojącej. Wyprostuj ramiona i oprzyj dłonie na biodrach.

Zwróć uwagę, czy wielkość, kształt i kolor twoich piersi nie uległy zmianie w ostatnim czasie.

Twoją uwagę powinny zwrócić:
- pofałdowana lub nabrzmiała skóra piersi
- wgłębienia w skórze piersi
- zmieniona pozycja sutka
- wklęśnięty sutek
- zaczerwienienie, tkliwość, zmiany skórne, zniekształcenie lub obrzęk piersi

Krok 2.
Podnieś ręce nad głowę i ponownie oceń piersi według kryteriów z kroku pierwszego.

Krok 3.
Obejrzyj brodawki i sprawdź, czy po ucisku nie wydobywa się z nich płyn – wodnisty, mleczny, żółty lub krew.

Krok 4.
Połóż się i zbadaj piersi – lewą pierś badaj prawą dłonią, a prawą pierś lewą dłonią. Badaj piersi okrężnymi ruchami: z góry na dół (od obojczyka do górnej części brzucha), od pachy do dekoltu.

Żeby nie pominąć żadnego fragmentu piersi, najlepiej zdecydować się na jedną metodę. Możesz np. zacząć badanie od brodawki, zataczając coraz większe koła, aż do zewnętrznego brzegu piersi. Możesz też przesuwać palcami pionowo, do góry i na dół, jakbyś kosiła trawnik – tę metodę wybiera większość kobiet. Podczas badania powinnaś dotykać wszystkich tkanek w piersi. Delikatny nacisk pozwoli ci zbadać skórę i tkanki tuż pod nią, a trochę silniejszy tkanki w środku twoich piersi; w celu badania tkanek głębokich użyj najmocniejszego ucisku. Podczas badania tkanek głębokich powinnaś móc wymacać żebra w swojej klatce piersiowej.

Krok 5.
Postaraj się poszerzyć zakres badania o doły pachowe, jest to lokalizacja węzłów chłonnych związanych z piersią. Jeżeli wyczujesz twardy guzek, większe zgrubienie lub niewystępującą wcześniej nieregularność struktury – skontaktuj się z lekarzem.

Krok 6.
Ostatnim etapem jest powtórzenie badania piersi w pozycji stojącej lub siedzącej. Wiele kobiet uważa, że najłatwiej badać piersi, kiedy skóra jest wilgotna, dlatego ten etap badania możesz przeprowadzić pod prysznicem. Pamiętaj, żeby zbadać całe piersi, powtarzając ruchy dłoni opisane w kroku numer 4.

Pamiętaj! Nie każdy guzek jest rakiem. Nie bój się badać! 90% wykrywanych podczas samobadania guzków nie jest złośliwych.

Większość wczesnych raków piersi udaje się skutecznie wyleczyć, pod warunkiem, że zostaną wykryte w odpowiednim czasie.

Konsultacja medyczna – lek. med. Paweł Stelmasiak, Onkolog kliniczny

Pobierz wersję badania do druku

Ikona Facebook

Santander Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. z siedzibą ul. Inflancka 4b, 00-189 Warszawa, NIP 2090001167, KRS 0000310719; Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego. Kapitał zakładowy i wpłacony: 27 000 000 PLN.

Santander Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A. z siedzibą ul. Inflancka 4b, 00-189 Warszawa, NIP 2090001173, KRS 0000310692; Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego. Kapitał zakładowy i wpłacony: 24 250 000 PLN.

Ważne telefony i adresy

  • Obsługa klienta, reklamacje

801 888 188 lub 22 557 44 71
Infolinia czynna w dni robocze,
w godz. 8:00 - 19:00

lub na adres e-mail
  obsluga.klienta@aviva.pl

  • Zgłoszenie roszczenia

801 888 188 22 557 44 71
Infolinia czynna w dni robocze,
w godz. 8:00 - 19:00

  • Centrum Alarmowe
    dla ubezpieczenia NA PODRÓŻ

22 205 50 95

dla ubezpieczeń podróżnych w ramach kart kredytowych:

22 205 50 51

  • Informacja o ofercie i zawarcie umów ubezpieczenia

1 9999 61 81 19999
Infolinia czynna w dni robocze,
w godz. 8.00 - 19.00

  • Inspektor Ochrony Danych:

Katarzyna Wiśniewska
inspektordanych@santander.aviva.pl

* opłata zgodna z taryfą danego operatora

Ubezpieczenia

Ubezpieczenie turystyczne Ubezpieczenie turystyczne

Poczuj się bezpiecznie – niezależnie od tego, gdzie podróżujesz.

Jeżeli wybierasz się w podróż zagraniczną i potrzebujesz ochrony ubezpieczeniowej wybierz ubezpieczenie Na Podróż.

Kup
NNW Dla Bliskich Dla Bliskich

Finansowe wsparcie dla Twojej rodziny i najbliższych

Zamów kontakt

Administratorem danych osobowych jest Santander Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń S.A., które przetwarza dane osobowe w celach i na zasadach określonych w Polityce Prywatności.

Logowanie dla klientów indywidualnych i firm